Serdecznie zapraszamy na wystawę, która odbędzie się w Bibliotece Śląskiej (główny hol)
w czwartek 9 stycznia o godz. 12.00.
W spotkaniu weźmie udział Dyrektor ECB, pani Karolina Kępczyk.
Pracownicy i studenci kierunku Turystyka życzą wszystkim
WESOŁYCH ŚWIĄT
ZMIANA STRUKTURY ORGANIZACYJNEJ UŚ
Od 1 października 2019 roku zmienia się struktura organizacyjna uczelni. Od początku nowego roku akademickiego Uniwersytet Śląski składać się będzie z 8 wydziałów oraz 25 instytutów dyscyplinowych. Szczegółowe informacje na stronie https://www.zmiany.us.edu.pl/
WYJAZD STUDYJNY CZECHY NIEMCY 2019
W dniach 10-15 maja 2019 r. odbył się zagraniczny wyjazd studyjny, realizowany w ramach projektu GeoHazardSilesia. Tematem przewodnim wyjazdu było "Planowanie przestrzenne i rozwiązania krajobrazowe w Niemczech i Czechach". W ramach wyjazdu studenci mieli okazję dokonać krajobrazowej analizy porównawczej miast podzielnych Zgorzelca i Goerlitz, odbyć spacer krajobrazowy wzdłuż Łaby w Dreźnie, przeprowadzić badania dotyczące zagospodarowania turystycznego parków narodowych Czeskiej Szwajcarii i Saksońskiej Szwajcarii. Ponadto zadania terenowe odbywały się również w czeskich uzdrowiskach Karlowe Wary i Franciszkowe Łaźnie, niemieckich miastach Bayereuth, Ratyzbona i Pasawa. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili również Czeski Krumlow i Holaszowice, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a w drodze powrotnej do Polski - Czeskie Budziejowice. Autorami zajęć i programu wyjazdu byli pracownicy Katedry prof. Urszula Myga-Piątek, dr Katarzyna Pukowiec-Kurda i dr Michał Sobala.
Bastei - Park Narodowy Saksońskiej Szwajcarii w Niemczech
Przygraniczne miasto Cheb w Czechach
Miasto nad trzema rzekami - Dunajem, Innem i Ilzem - Pasawa w Niemczech
NAGRODA DLA NAJLEPSZEJ GEOGRAFICZNEJ PRACY DOKTORSKIEJ W ROKU 2017
Z prawdziwą satysfakcją informujemy, że decyzją Komisji ds. Dyplomu im. Eugeniusza Romera nagrodę za najlepszą pracę doktorską roku 2017 z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej otrzymała dr Katarzyna Pukowiec-Kurda. Nagrodę przyznaje Komitet Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk. Praca doktorska pt. Tożsamość krajobrazu kulturowego na przykładzie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego powstała w Katedrze Geografii Regionalnej i Turyzmu, a promotorem pracy była dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek.
Obrona pracy odbyła się 6 czerwca 2017 r. na naszym wydziale. To prestiżowe geograficzne wyróżnienie zostało po raz pierwszy w historii przyznane dla sosnowieckiego ośrodka geograficznego. Tym samym Uniwersytet Śląski dołącza do wąskiego grona ośrodków geograficznych w Polsce wyróżnionych tą nagrodą.
DZIEŃ KRAJOBRAZU
W tym roku po raz trzeci z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, 20 października odbędzie się Dzień Krajobrazu. Jest to święto ustanowione w celu promocji zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Obchody święta odbywają się pod hasłem "Mój krajobraz. Współtworzę i chronię", a głównym zagadnieniem tegorocznej edycji będą Usługi krajobrazowe.
ZOBACZ WIĘCEJ
KONKURS TUP NA NAJLEPSZE PRACE DYPLOMOWE
Miło nam poinformować, że absolwentka kierunku Turystyka, a obecnie doktorantka naszej katedry mgr Agata Szweda otrzymała Nagrodę Roku 2018 w konkursie na najlepsze prace dyplomowe i kursowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju. Nagrody co roku przyznaje Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) Oddział Katowice. Praca pt. "Osiedla robotnicze Rudy Śląskiej jako wyróżnik krajobrazu - analiza perspektyw rozwoju w kontekście potencjału turystycznego" została obroniona w lipcu 2018 r., a jej promotorami były dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek i dr Katarzyna Pukowiec-Kurda.
KONFERENCJA PAEK
W dniach 3-5 października 2018 r. pracownicy naszej katedry, dr Katarzyna Pukowiec-Kurda i dr Michał Sobala, brali udział w konferencji naukowej "Krajobraz w percepcji społecznej". Konferencję, która odbyła się w miejscowości Brok, zorganizowała Polska Asocjacja Ekologii Krajobrazu oraz Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Podczas konferencji dr Katarzyna Pukowiec-Kurda zaprezentowała referat pt. "Tożsamość i swojskość krajobrazu – narzędzia i metody pomiaru", natomiast dr Michał Sobala - "Zmiany krajobrazu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w percepcji mieszkańców a jego ochrona".
Więcej informacji
PROMOCJA DOKTORSKA
12 czerwca 2018 r. w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyła się uroczysta CLVI promocja doktorska. Podczas niej dyplomy uzyskania stopnia naukowego doktora nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia odebrali dr Katarzyna Pukowiec-Kurda i dr Alan Mandal. Promotorem pracy dr Katarzyny Pukowiec-Kurdy była dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek, a obrona doktoratu miała miejsce 6 czerwca 2017 r. Promotorem dr Alana Mandala była prof. dr hab. Alicja Szajnowska-Wysocka, a obrona doktoratu odbyła się 13 czerwca 2017 r.
WYJAZD DO WŁOCH
Wzorem poprzednich lat ćwiczenia terenowe - pilotowanie wycieczek odbyły się w ramach wyjazdu zagranicznego. W tym roku studenci I roku turystyki wraz z prowadzącym dr Sławomirem Pytlem udali się do Włoch. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Rzym i Watykan, Asyż, Pienzę oraz Wenecję. Mieli okazję odpoczywać w uzdrowisku Fiuggi di Terme oraz nad Morzem Adriatyckim w Bellarii. Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie winnicy w Nettuno wraz z degustacją, rejs po Canal Grande oraz audiencja na Placu św. Piotra.
ZAJĘCIA TERENOWE
Jak co roku w miesiącach wiosennych studenci naszej Katedry uczestniczyli w zajęcich terenowych. W tym roku w terenie odbyły się zajęcia z przedmiotu "Metodyka prowadzenia wycieczek" oraz "Obsługa ruchu turystycznego". W zajęciach uczestniczyli studenci I i II roku turystyki (studia magisterskie). Zajęcia w tym roku odbyły się w Katowicach (Śródmieście oraz Nikiszowiec), w Tychach, Pszczynie, a także w Będzinie, gdzie studenci zwiedzali zamek oraz podziemia pod Wzgórzem Zamkowym. Zapraszamy do obejrzenia galerii z ćwiczeń terenowych.
GALERIA ZDJĘĆ
TARGI TURYSTYKI GLOBALNIE 2018
Jak co roku w Katowicach odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyki GLOBalnie. W tym roku miało to miejsce w dniach 23-25 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Organizatorzy zapewnili ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy, imprezy towarzyszące, strefę edukacji, sportu i rozrywki oraz konferencję branżową pt. "Turystyka przyszłości". Gościem specjalnym tegorocznej edycji była Mała Reporterka Nela.
KRAJOBRAZ MOJEGO MIASTA
Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu włącza się aktywnie w propagowanie kampanii Krajobraz Mojego Miasta. Piękne miasta to zachęta dla turystów a TY mieszkaj w miejscu swoich wakacji !
Nie bądź bierny! Zobacz co każdy może zrobić już dziś!
Zobacz filmy promocyjne!
W dniach 17 i 19 października 2017 r. sekretariat będzie nieczynny
W dniu 19.10.2017 r. zostają odwołane zajęcia z dr A. Bryłką "Historia gospodarcza".
Zajęcia zostaną odrobione w późniejszym termienie, po wcześniejszym uzgodnieniu w prowadzącym.
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018
16 października 2017 r. o godz. 12.00 w sali 123 odbędzie się inauguracja dla studentów I roku studiów II stopnia (magisterskich uzupełniających)
Wszystkich serdecznie zapraszamy !!!
Ponadto informujemy, że zajęcia dydaktyczne w dniu 16.10.2017 r. rozpoczynają się planowo od godziny 8.30
ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Zajęcia dydaktyczne dla I roku na studiach II stopnia (magisterskich uzupełniających) rozpoczynają się 16 października
PŁATNE STAŻE I PRAKTYKI STUDENCKIE W BRANŻY HOTELARSKIEJ
Firma Camp Leaders Poland organizuje płatne staże i praktyki studenckie w branży hotelarskiej. Ich destynacje to głównie USA, jak również Nowa Zelandia oraz Kanada.
Studenci mają okazję zdobyć profesjonalne doświadczenie w prestiżowych ośrodkach, oraz doskonalić swoje umiejętności językowe.
Unikatowym programem Firmy Camp Leaders Poland skierowanym jedynie do studentów kierunków związanych z branżą hotelarską jest program Kiwi and Kiwi. Umożliwia on połączenie półrocznego stażu z możliwością podróżowania i zwiedzania Nowej Zelandii.
Ponadto w ofercie firmy znajdują się dwa rodzaje programów wakacyjnych typu Work&Travel:
- Camp Leaders - wyjazd do ośrodków kolonijnych, koszt z biletem to aktualnie 1690PLN,
- Resort Leaders - wyjazd do prestiżowych hoteli w USA, koszt z biletem 2490PLN (są to ceny promocyjne do 15 października).
Jest to propozycja dla studentów, mająca na celu poszerzenie horyzontów, udoskonalenie języka angielskiego, poznanie wielu obcych kultur i przede wszystkim zdobycie profesjonalnego doświadczenia w pracy.
Zachęcam do zapoznania się ze stroną internetową: https://www.campleaders.com/pl/
Ruszyła rekturacja na kierunek TURYSTYKA. Od października 2016 r. Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu wraz z Wydziałem Nauk Społecznych prowadzi studia II stopnia na kierunku Turystyka. Plan studiów zakłada realizację przedmiotów zapewniających nabycie wiedzy jak i umiejętności praktycznych. Absolwenci są przygotowywani do pracy w branży turystycznej, zgodnie z jej współczesnymi wymaganiami.
Internetowa rejestracja kandydatów na studia będzie otwarta do 12 września 2017 r. Dowiedz się więcej o rekrutacji w systemie:
INTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATÓW
KOLEJNY SUKCES NASZEGO ABSOLWENTA
Marcin Nowak wraz ze swoja żoną Anią (blogerzy prowadzący bloga WĘDROWNE MOTYLE) zostali powołani do Społecznej Rady Turystyki przy Ministerstwie Sportu i Turystyki. W skład Rady wchodzą autorytety z branży turystycznej: naukowcy, przedsiębiorcy turystyczni, restauratorzy, dziennikarze oraz od tego roku blogrzy turystyczni. Głównym celem Rady jest przygotowanie strategii rozwoju turystyki w Polsce. Blogerzy będą poddawali nowoczesne pomysły na promocję całego kraju jak i poszczególnych regionów w mediach społecznościowych. Gratulujemy sukcesu i zachęcami do śledzenia relacji z podróży Wędrownych Motyli na blogu, facebooku i instagramie.
OBRONY PRAC DOKTORSKICH
W dniu 6 czerwca 2017 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej dr Katarzyny Pukowiec-Kurdy. Promotorem pracy "Tożsamość krajobrazu kulturowego na przykładzie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego" była dr hab. prof. UŚ Urszula Myga-Piątek. Pracę recenzowali prof. dr hab. Maciej Jędrusik (Uniwersytet Warszawski) oraz dr hab. Tadeusz Jan Chmielewski (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).
19 czerwca 2017 r. o godzinie 13.30 odbyła się obrona dr Alana Mandala. Promotorem pracy pt. "Środowisko mieszkaniowe Katowic i jego zróżnicowanie przestrzenne" była prof. dr hab. Alicja Szajnowska-Wysocka. Recenzentami pracy były prof. dr hab. Daniela Szymańska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz dr hab. prof. UŁ Lidia Groeger (Uniwersytet Łódzki).
WYJAZD INTEGRACYJNY DO ALBANII I CZARNOGÓRY
W dniach od 19 do 28 maja 2017 r. studenci Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu (kierunku Turystyka) wraz z dr Sławomirem Pytlem - głównym organizatorem, odbyli integracyjny wyjazd terenowy na Bałkany. Uczestnicy wycieczki zwiedzili trzy kraje: Chorwację (m.in.Jeziora Plitvickie, Dubrownik), Czarnogórę (Budvę, Kotor i Perast) i Albanię (Berat i Tiranę). W programie przewidziano czas na odpoczynek i plażowanie w Durres w Albanii.
XXV DNI ZIEMI W SOSNOWCU
W piątek 2 czerwca 2017 r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbędą się obchody XXV Dni Ziemi. W programie przewidziano wykłady popularnonaukowe, prezentację zaplecza badawczego Wydziału, a specjalna atrakcją będą skoki z dachu wieżowca Wydziału. Skoki z dachu są częścią inicjatywy Dream Walker Around the World in 80 Jumps.
TARGI TURYSTYCZNE GLOBALNIE 2017
Międzynarodowe Targi Turystyki, Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOBalnie 2017 są jedną z największych imprez turystycznych w Polsce. W tym roku odbyła się już 23. edycja targów. Pomimo tego, że impreza ma przede wszystkim charakter biznesowy chętnie uczestniczą w niej indywidualni odwiedzający. Tegoroczna edycja odbyła się od 31 marca do 2 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W pierwszym dniu targów uczestniczyli studenci kierunku Turystyka.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
TARGI TURYSTYCZNE ITB BERLIN 2017
Jak co roku okres wiosenny obfitować będzie w wydarzenia turystyczne. Już 8 marca rozpoczyna sie największa i najważniejsza turystyczna impreza roku - Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB w Berlinie. Targi odbywają się od 1966 roku, co roku ściągając coraz więcej uczestników. W ubiegłym roku w targach brało udział 10 000 wystawców z 187 krajów świata, a targi odwiedziło ponad 50 000 osób. Tradycyjnie miejscem targów są berlińskie międzynarodowe hale wystawiennicze. Targi będą odbywac się od 8 do 12 marca, a tegorocznym krajem partnerskim będzie Botswana.
SIEDEM SMAKÓW AZJI
W dniu 8 lutego 2017 roku odbyła się prelekcja absolwenta naszej Katedry Włodka Nielipińskiego z jego ostatniej podróży do Azji Południowo-Wschodniej. Włodek opowiedział jak przez 3 miesiące odkrywał smaki Tajlandii, Laosu, Wietnamu, Kambodży, Malezji i Singapuru. Dowiedzieliśmy się jak wygląda codzienne życie mieszkańców wyspy Bornego i czy rzeczywiście Singapur jest "słodkim pączkiem w maśle". Zapraszamy do śledzenia podróżniczego bloga Włodka PAN CZOSNEK W PODRÓŻY.
TURYSTYCZNA KONFERENCJA NAUKOWO-BRANŻOWA
26-27 maja 2017 roku w uzdrowisku Horyniec-Zdrój odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowo-branżowa pt. "Tworzenie produktów turystycznych - przykłady dobrych praktyk". Organizatorami konferencji są: Uzdrowisko Horyniec Sp. z o.o., Zakład Geografii Regionalnej i Turyzmu Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, Powiat Lubaczowski a także Gmina Horyniec-Zdrój i Związek Międzygminny „Ziemia Lubaczowska”.
Więcej informacji w komunikacie 1.
LICENCJA SYSTEMÓW REZERWACYJNYCH
Nasza Katedra nawiązała współpracę partnerską z firmą Merlin X, dostarczającą licencję systemu rezerwacyjnego. Obecnie system rezerwacyjny Merlin X jest jednym z najczęściej używanych na krajowym rynku turystycznym i zapewnia kompleksowe przygotowanie oferty wyjazdowej. Znajomość systemów rezerwacyjnych jest jednym z głównych kryteriów pracy w biurze podróży, ponadto zwiększa wiedzę, umiejętności i kompetencje zawodowe absolwentów, dlatego jest istotnym elementem oferty edukacyjnej na kierunkach turystycznych. Ćwiczenia na edukacyjnej wersji systemu Merlin X będą się odbywały w ramach zajęć ICT w turystyce na kierunku Turystyka.
Godziny rektorskie
W związku z organizacją Studenckich Otrzęsin Śląska, na wniosek Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek wprowadza godziny rektorskie wolne od zajęć dydaktycznych dla wszystkich studentów w czwartek 20 października 2016 roku.
Godziny dziekańskie
Na wniosek Samorządu Studenckiego (z uwagi na zaplanowane na czwartek 27 października, organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Geografów pierwsze spotkanie podróżnicze z cyklu Traveiliada oraz organizowane przez Samorząd Studencki Otrzęsiny wydziałowe ) Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi dr hab.prof.UŚ Leszek Marynowski ogłasza godziny dziekańskie w dniach 27 października od godz. 14:00 do godz. 12:00 28 października.
Serdecznie zapraszamy na Inaugurację studiów II stopnia na kierunku TURYSTYKA w dniu 17 października w sali 001 o godz. 9.00
Urszula Myga-Piątek
Prodziekan ds. Kształcenia i Promocji
Wykład z Krajznawstwa w dniu 17.10.2016 rozpocznie się o godzinie 9.30 w sali 001
Wszystkie zajęcia na kierunku Turystyka odbywają się
w Sosnowcu na WNoZ
Rozpoczęcie zajęć dydaktycznych dla I roku studiów magisterskich uzupełniających
Uprzejmie informujemy, że Studenci I roku studiów magisterskich uzupełniających (I MU) wszystkich kierunków rozpoczynają zajęcia 17 października.
DZIEKAN i RADA WYDZIAŁU NAUK o ZIEMI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
mają zaszczyt zaprosić
na Uroczystą Inaugurację
Roku Akademickiego 2016/2017
43. w historii Wydziału Nauk o Ziemi
która odbędzie się w dniu 4 października 2016 roku
o godzinie 11.00
w Międzywydziałowej Auli
przy Wydziale Nauk o Ziemi, ul. Będzińska 60
Wykład inauguracyjny pt.: „Historia geografii piwa”
wygłosi Dr hab. Marzena Lamparska
Uprzejmie prosimy Studentów I-szych lat studiów o przybycie na godz. 10.30